Wpisy z Wrzesień, 2009

HP i 3Com

23Firma Hewlett-Packard będąca liderem w branży informatycznej zamierza dokonać przejęcia koncernu 3Com. 3Com jest firmą zajmującą się produkcją akcesoriów i podzespołów niezbędnych do utworzenia sieci komputerowych. Główny producent sprzętu sieciowego powstał w 1979 roku, założył go Robert Metcalfe. Główne produkty 3Com to między innymi kary sieciowe, firewalle, przełączniki, routery, modemy oraz aplikacje służące do pracy w sieci. Od 1992 roku firma wykupiła kilka przedsiębiorstw działającej w tej samej branży. Przejęcie 3Com przez Hewlett-Packard ma opiewać na miliardy. Szacuje się, że suma ta ma wynosić 2, 7 miliarda dolarów. Analitycy rynku przypuszczają, że HP w ten sposób chce stworzyć konkurencje dla koncernu Cisco, który przoduje w śród wytwórców urządzeń sieciowych. Mimo, że ten rok dla Hewlett-Packard ten rok był bardzo owocny to przyszły dzięki tej fuzji ma być jeszcze lepszy. Firma zwiększy udziały w rynku globalnym oraz zyski ze sprzedaży nowych produktów. Przejęcie 3Com umożliwi HP zdobycie drugiego miejsca na rynku sprzętu sieciowego. W ten sposób Hewlett-Packard będzie mogło zawalczyć o pozycje lidera. Jeżeli fuzja doszłaby do skutku to byłoby to największe przejęcie tego przedsiębiorstwa. Jednak zanim to nastąpi takową decyzje musza zatwierdzić organy antymonopolowe oraz sami akcjonariusze. Do mediów trafił komunikat, który mówił, że akcjonariusze 3Com mogą liczyć na 7, 90 z jedną akcje. HP dokładnie przemyślało tą decyzje stawiając na bardzo rozwojową branże, jaką jest branża sieciowa. Coraz więcej ludzi korzysta z komputerów i musi korzystać z sieci oraz przesyłać różnego rodzaju dane. Hewlett-Packard prócz sprzętu komputerowego oraz sieciowego stawia na oprogramowanie i usługi informatyczne. Duży wpływ na rozszerzenie działalności miał fakt, że takie działanie daje o wiele wyższą marże z zysku. W zeszłym roku firma HP dokonała zakupu koncernu EDS, specjalizującego się w produkcji oprogramowania. Podobnie postąpił DELL i IBM. 3Com osiąga dochody kształtujące się na poziomie 1, 3 miliarda dolarów rocznie, natomiast największy producent na rynku-Cisco zarabia w ciągu jednego roku ponad 36 miliardów dolarów. Hewlett-Packard chcę, aby przyszły rok obrotowy zakończył się sumą 119 miliardów dolarów dla HP. Przejęcie 3Com ma być sfinalizowane do połowy 2010 roku. Fuzja ma zapewnić przedsiębiorstwu Hewlett-Packard wzrost obrotów i zysków, które ostatnio zanotowały mały spadek. Nowe produkty maja wzmocnić pozycje HP na rynku światowym oraz rozszerzyć zasięg wpływów firmy.

HP ProBook 4510s

8Model HP ProBook 4510s swoją premierę miał nie tak dawno temu i od sierpnia tego roku jest dostępny oficjalnie na polski rynku. Sprzęt posiada ekran o przekątnej 15 cali, pojemność dysku to 320 GB, natomiast procesor to Intel Core 2 Duo taktowany zegarem 2,1 GHz, pamięć operacyjna RAM wynosi 2 GB, karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 4330 z 512 MB własnej pamięci. Linia ProBook posiada dodatkowe mechanizmy ochrony informacji zgromadzonych na dysku twardym laptopa. Znalazły tam zastosowanie takie zabiegi, jak szyfrowanie dysku, ochrona zawartości twardego dysku w sytuacji nastąpienia upadku oraz oprogramowanie do niszczenia plików. Kolejnym zaskoczeniem w modelu ProBook jest niezwykła obudowa. HP udowodniło w swoim dziełem, iż komputer dla zastosowania w biznesie wcale nie musi być brzydki i mało ciekawy. Dzięki nowatorskiemu podejściu udało się stworzyć coś eleganckiego, prostego a jednocześnie dość stylowego i ładnego. Obudowa laptopa w całości została stworzona z plastiku z udziałem dwóch podstawowych kolorów – satynowego czarnego oraz błyszczącego czarnego. Zewnętrzna strona klapy matrycy została wykonana z czarnego i błyszczącego plastiku, natomiast w zakresie obszaru roboczego zastawanie znalazł plastik w satynowym czarnym kolorze. Wyjątek stanowi klawiatura, która została osadzona we wgłębieniu zrobionym z identycznego plastiku, co klapa matrycy. Spód komputera został wykonany z klasycznego czarnego plastiku. Patrząc z bocznego ujęcia na zamkniętego laptopa można zauważyć, iż wszystkie krawędzie są pokryte błyszczącą, czarną lamówką. Ten niby drobiazg sprawia, że ProBook wygląda znacznie bardziej elegancko. Uwagę przykuwa także klawiatura, które odbiega od standardowego ujęcia, jakie prezentowała zazwyczaj firma HP w podobnych sprzętach. Każdy klawisz występuje samodzielnie i jest dość mocno oddzielony od sąsiedniego. Poza tym klawisze są odrobinę mniejsze, o prostokątnym kształcie. Nowy model HP przypadł już do gustu wielu klientom, ale to chyba było do przewidzenia. W opakowaniu poza komputerem znajdują się zasilacz i właściwy do niego kablem. Poza tym, jak to w przypadku takich sprzętów jest dołączona dokumentacja a także płyty ze sterownikami i systemem recovery. Będący w zestawie zasilacz jest wysokiej jakości i dla większości użytkowników nie powinien być zbyt dużym balastem i ciężarem. Notebook dla biznesu udał się HP perfekcyjnie, nic dodać, nic ująć. Jego jedynym negatywnym aspektem może być tylko wysoka cena. Niestety tak to już jest na rynku z nowościami. Z pewnością za jakiś czas zostanie wyceniony bardziej realnie.

Skaner fotograficzny HP

11Scanjet G4050, to skaner, który w swojej ofercie posiada wyłącznie firma HP. Jest on stworzony w technologii 96-bitowego skanowania fotografii w 6 kolorach oraz gwarantuje wierne odwzorowanie wszystkich barw. Rozdzielczość na poziomie 4800 x 9600 dpi pozwala skanować slajdy i negatywy wraz z ujęciem wszystkich szczegółów. Dodatkową i bardzo przydatną funkcją jest odświeżania wyblakłych kolorów oraz korygowania zniszczonych zdjęć i slajdów. Oferowana tylko i wyłącznie przez markę HP technologia skanowania i przetwarzania fotografii w 6 kolorach oraz przystawka do negatywów, pozwalają uzyskać zaskakujące efekty. Jest to gwarancja o 40% dokładniejszego odwzorowania kolorów, niż w przypadku innych skanerów. Rozdzielczość 4800 x 9600 dpi pozwala otrzymać bardzo wysokiej jakości rezultaty. Skanowanie kilku fotografii, slajdów czy negatywów odbywa się jednocześnie i zostaje automatyczne zapisane w specjalnych plikach. Model skanera G4050 został tak skonstruowany, aby można było jednocześnie coś skanować, poczym zapisać to w odrębnych plikach. Ponadto sprzęt oferuje zachowanie wspomnień za pomocą jednego klawisza oraz bardzo łatwe odświeżanie barw i nanoszenie poprawek w fotografii. Tylko jeden przycisk dzieli nas od tego, by wspomnienia sprzed lat zapisać w wersji cyfrowej. Stare i zniszczone przez czas fotografie można odświeżać za pomocą innowacyjnych narzędzi, które wykorzystują do tego między innymi technologię HP Real Life. Umożliwia to przede wszystkim odświeżanie barw, usunięcie zarysowań, zanieczyszczeń a także efektu czerwonych oczu. Skanowanie 96-bitowe fotografii, slajdów, kliszy czy negatywów o rozdzielczość 4800 x 9600 dpi i do tego aż w sześciu kolorach jest procesem wysokiej klasy. Pozostałe parametry modelu to wbudowana przystawka do przeźroczy, gdzie bez problemu zmieści się szesnaście slajdów 35 minimetrów, 30 klatek negatywu, dwie klatki dwunastocentymetrowego formatu bądź tylko jedna klatka dużego formatu (10 x 13 cm). Dodatkowymi atutami sprzętu jest duża powierzchnia skanowania, która może przechwycić do czterech odbitek 10 x 15 centymetrów. Funkcja usuwania slajdów uruchamiana jest tylko jednym przyciskiem. Poza tym aparat posiada opcję usuwania kurzu i zadrapań. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu światła podczerwonego. Nie bez znaczenia jest możliwość szybkiego przeglądania skanowanych materiałów. Panel przedni zawiera 4 przyciski, jest to Scan, Scan Film, Copy i Scan to PDF. Skaner posiada oprogramowanie, które z łatwością rozpoznaje i pozwala edytować test.

Komputery kieszonkowe

51Komputer kieszonkowy IPAQ 914c oferuje technologie 3G, klawiaturę QWERT, która umożliwia szybkie pisanie, nawigacje GPS oraz możliwość korzystania z aplikacji niezbędnych w każdej pracy. Ponadto ten model HP umożliwia telefonowanie oraz bardzo szybkie korzystanie z Internetu. Dodatkową funkcją jest możliwość odsłuchiwania poczty elektronicznej. Model ten posiada wbudowaną kartę sieciową 802.11 b/g, dzięki tej właściwości istnieje możliwość łączenia się z Siecia Wi-Fi w miejscach, gdzie tylko jest do niej dostęp. Model komputera kieszonkowego Hewlett-Packard iPAQ 914c zawiera również mobilne wersje wielu programów i aplikacji niezbędnych do pracy w firmie. Chodzi tutaj miedzy innymi o Worda, Excela, Outlooka i PowerPointa. Komputer zawiera system operacyjny-Windows Mobile 6.1 Professional. Jego ekran jest dotykowy i ma przekątną 2, 46 cala. Wyświetlacz LED korzysta z 65 tysięcy kolorów. Zawiera również aparat cyfrowy VGA 640 x 480 z rozdzielczością trzech megapikseli, czterokrotnym zoomem i regulowaną ostrością obrazu. Wbudowana pamięć to 256 MG, dodatkowo istnieje możliwość dokupienia karty pamięci o dowolnym rozmiarze. Bez ładowania można za pomocą tego komunikatora rozmawiać nawet 4 godziny, natomiast czas czuwania wynosi 250 godzin. Ten komputer kieszonkowy zawiera wiele programów i aplikacji, które produkuje firma Hewlett-Packard.

Na uwagę zasługuje również HP iPAQ 214 Enterprise, który jest niezbędny do mobilnej pracy każdego pracownika korporacji. Pomoże przy tym duży czterocalowy, dotykowy ekran z podświetleniem LED oraz 65 tysiącami kolorów. Model ten oferuje możliwość korzystania z Internetu bezprzewodowego, niemal w każdym miejscu, gdzie istnieje taka możliwość. Za pomocą Bluetootha można podłączać dodatkowe urządzenia takie jak słuchawki i klawiatura. Ponadto HP gwarantuje stały dostęp do pakietu programów i aplikacji Microsoft Office Mobile. Model HP iPAQ 114 zapewnia serwis dostępny niemalże w każdym miejscu na świecie.

Trzecim komputerem kieszonkowym jest Hewlett-Packard iPAQ 114 Classic. Jego cena jest dość przystępna i waha się w granicach 1100 złotych, co sprawia, że każdy może sobie na niego pozwolić, a nie tylko pracownik firmy korporacyjnej. Model Classic może służyć, jako doskonały organizator, a dzięki dostępowi do Wi-Fi za jego pomocą możemy łączyć się z Internetem. iPAQ 114 doskonale nadaje się do skoordynowania z telefonem komórkowym i Internetem Bluetooth. Dzięki aplikacją: Excel, Word, Outlook, PowerPoint ten komputer kieszonkowy jest bardzo funkcjonalny.

Dlaczego akurat HP?

1Firma Gartner przedstawiła raport „Magiczny Kwadrant”, z którego wynika, iż w dziedzinie światowego handlu komputerów biurkowych oraz notebooków na wysokiej pozycji znajduje się HP. Firma znalazł się w raporcie w kwadrancie liderów za sprawą ogromnej sprzedaży swoich sprzętów, zwłaszcza prywatnym firmą i instytucjom. Ostanie tego typu badania zostały opublikowane w październiku 2008 roku przez branżowe przedsiębiorstwo analityczne Gartner Inc. Zaszczytne miejsce w raporcie, nie byłoby możliwe gdyby nie fakt, iż firma z uporem maniaka realizuje potencjał innowacyjny oraz cały czas dostarcza najnowsze rozwiązania informatyczne. Najważniejsze, aby to co się robi, robiło się dobrze i to najwyższą klasą. HP udaje się to znakomicie. Zaspokaja ona bezpośrednie potrzeby klientów, których z dnia na dzień przybywa. Kryteria, które przesądziły o tym, iż firma znalazła się na tak wysokiej pozycji, to przede wszystkim opracowywania sprzętu z myślą o ludziach, który mogą z niego potencjalnie korzystać. Liczy się funkcjonalność i nowoczesność działania. Ważna jest też tradycja, bo z samej nowoczesności nierzadko może wyjść coś dobrego. Potrzebne jest współdziałanie tych dwóch aspektów. Nie bez znaczenia jest technologia, która ma być w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Liczy się wyposażenie urządzeń w takie system, aby były przyjazne dla natury i nie pożerały zbyt wiele energii. Znalezienie się wśród grona najlepszych marka HP zawdzięcza swojej ciężkie i kreatywnej pracy. – Jak każde inne wyróżnienie, tak i to działa na nas motywująco do dalszego rozwoju i zachęca do kolejnych innowacyjnych rozwiązań – twierdzi szefostwo firmy. Warto podkreślić, iż konkurencja w branży jest naprawdę duża, bo jest to działanie na rynku burzliwymi, gdzie z każdym dniem coś się zmienia i ulepsza. Ten segment rynku rozwija się bardzo szybko i cały czas trzeba mieć rękę na pulsie. Kto w tej dziedzinie się nie rozwija, ten się niestety cofa. Takie nieprzyjemnie dziania wymusza rynek. Inwestycja w kolejne badania to podstawa sukcesu, który jest zasługą ogromnej rzeszy ludzi pracujących dla HP. W tym roku firma obchodzi rocznice dwudziestopięciolecia wprowadzenia na rynek pierwszej drukarki. Był to wielki przełom a zarazem duże wyzwanie. Dorobek, jakim obecnie dysponuje makra HP jest ogromy i bardzo trudny do rzeczywistej wyceny. Patrząc teraz na wielkość HP można dojść do wniosku, że od zawsze miała taką pozycję. Jednak zaczynała jako małe, wręcz podwórkowe przedsiębiorstwo, sukcesy przyszły zdecydowanie później i nie zawsze były naznaczone szybkim zwycięstwem.