Wpisy z Październik, 2009

Historia firmy

31Hewlett-Packard, bo tak brzmi oryginalna nazwa tej firmy została powołana do życia w 1939 roku przez Williama Hewletta i Dave’a Packarda w Kalifornii. Główna siedziba HP do tej pory znajduje się w Dolinie Krzemowej. Pierwszymi produktami młodych techników był oscylator dźwięków i stworzony z żarówki rezystor. Ciekawostką jest fakt, że pierwszym klientem firmy Hewlett-Packard było amerykańskie studio filmowe Walt Disney, które potrzebowało oscylatorów elektroniczno-dźwiękowych do produkcji nowego filmu animowanego „Fantasia”. Młodym właścicielom firmy HP nie zależało na szybkim i gwałtownym zysku, a stopniowym wzroście udziału w rynku. Specyficzność tego przedsiębiorstwa polegała na założeniu, że zawsze najważniejsi są ludzie tworzący daną firmę. Na samym początku HP funkcjonowało, jako producent półproduktów elektronicznych dla innych firm działających w tej branży oraz specjalistycznych ośrodków badawczych. Do tego typu urządzeń można zaliczyć wcześniej wymienione już oscyloskopy, generatory oraz woltomierze. Firma ta stoi za wieloma odkrywczymi przyrządami wykorzystywanymi w medycynie, do których należą między innymi elektrokardiografy oraz kardiomonitory. Dzięki wielu urządzeniom możemy dziś dokonać pomiaru częstotliwości, mikrofal, oraz układów scalonych. Jednym z największych odbiorców sprzętu HP była Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, czyli NASA. Obecnie firma HP specjalizuje się między innymi w dostarczaniu na rynek komputerów stacjonarnych i notebooków, drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, skanerów, serwerów oraz licznych usług z zakresu Technologii Informacyjnej (IT). Od 1999 roku HP podzielony jest na kilka działów zajmujących się specyficzna produkcją elektroniki. Podział ten dotyczy sprzętu medycznego, urządzeń naukowych, elektroniki pomiarowej oraz podzespołów. Szacuje się, że na chwilę obecną Firma ta zatrudnia około 320 tysięcy osób. W dobie XXI wieku firma HP nastawiła się na jak najlepszym wykorzystaniu Internetu. Chodzi głównie o udoskonalenie sprzętu sieciowego oraz aplikacji internetowych. Jednym z najważniejszych wydążeń tego wieku dla firmy Hewlett-Packard była fuzja z Compaq Computer Coropation-gigantem komputerowym założonym w 1982 roku. Połączenie miało miejsce w 2002 roku i przyczyniło się do kilku miliardowych oszczędności firmy. Fuzja zapewniła firmą pierwsze miejsce na świecie na rynku produkującym elektronikę i urządzenia informatyczne. Obecne obroty firm szacuję się na około 120 miliardów dolarów. Ponadto połączenie to jest efektem troski o klienta i najwyższej jakości produktów.

Polskie HP

41W naszym kraju firma Hewlett-Packard działa od marca 1991 roku. Jednak w Polsce sympatie klientów zdobywała już od lat osiemdziesiątych minionego wieku. Dystrybutorem sprzętu HP wtedy była firma Zotpan, będąca jednocześnie odziałem Polskiej Akademii Nauk. Wszyscy pracownicy tej firmy w 1991 roku przeszli do polskiego oddziału Hewlett-Packard. Dziś HP w naszym kraju zatrudnia ponad 600 osób. Firma ta funkcjonuje w dwóch polskich miastach-Warszawie i Wrocławiu. Hewlett-Packard Polska w roku założenia osiągnęła obroty przekraczające siedemnaście milionów dolarów. Był to początek wielkiego rozwoju polskiej firmy. Apogeum obrotu miało miejsce w 1994 roku, kiedy to wyniósł ponad sześćdziesiąt dwa miliony dolarów. Od tego czasu Hewlett-Packard jest największą firmą międzynarodową działając w branży elektroniczno-informatycznej w naszym kraju. Również w tym samym roku nasz odział otrzymał certyfikat ISO 9001. Certyfikat ten oznaczał, że polska filia HP spełniała międzynarodowe standardy dotyczące jakości oraz sprawnie nią zarządza. Natomiast pod koniec dwudziestego wieku, czyli w 1999 roku Hewlett-Packard mianowała polski odział HP najlepszym na globie. Wieloletni prym Polski potwierdziły tak prestiżowe zestawienia jak: Computerworld Top 200 i Teleinfo 500. Praktycznie od początku swojego istnienia HP jest największą firmą działającą w Polsce o profilu informatycznym, elektronicznym i technicznym. Mimo, że fuzja HP i Compaq miała miejsce 7 maja 2002 roku, to w Polsce nastąpiło to niemalże rok później, bo 3 lutego 2003 roku. Na stanowisku polskiego oddziału połączonych firm komputerowych zasiadł Andrzej Dopierała, który już wcześniej pełnił tą funkcje w Hewlett-Packard Polska. Dlatego, że Polska jest krajem przodującym wśród zagranicznych partnerów HP, praca w naszym krajowych oddziale zapewnia szczególny rozwój i karierę o charakterze globalnym. W Polsce najczęściej poszukiwani są absolwenci kierunków informatycznych i ekonomicznych. Szczególne zapotrzebowanie jest na programistów, administratorów, projektantów, analityków biznesowych, analityków systemowych, konsultantów do spraw biznesu, kierowników projektów oraz architektów nowych rozwiązań. Jako, że firma Hewlett-Packard jest firmą międzynarodową niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Dodatkowym wymogiem jest umiejętność posługiwania się drugim językiem, najlepiej europejskim. HP, jako przedsiębiorstwo prosperujące w 170 krajach świata stawia na różnorodność i rozwój. Niezbędne jest pozyskiwanie nowych partnerów zagranicznych i dobra komunikacja.

HP – miejsce dla Ciebie

7Zespół HP za najwyższy cel stawia sobie stworzenia jak najlepszych miejsc pracy oraz maksymalne wykorzystanie potencjału swoich pracowników. Szczególną wartością w firmie Hewlett-Packard jest dobry pomysł, który może pochodzić od każdego pracownika. HP jest miejscem gdzie współpracuje ze sobą bardzo duża liczba ludzi, dlatego niezwykle ważną cechą charakteru jest otwartość, umiejętność współpracy z innymi oraz wzajemnego zrozumienia. Firma ta ciągle się rozwija w związku, z czym jej pracownicy też muszą ciągle się szkolić i poszerzać swoje horyzonty. Wszelkie warsztaty i szkolenia zapewnia firma HP, której najcenniejszym kapitałem są zdolni i utalentowani pracownicy. Szkolenia nie tylko związane są z zapotrzebowaniami w firmie, ale również zainteresowaniami pracujących jednostek. Hewlett-Packard daje możliwość zrobienia międzynarodowej kariery oraz bardzo szybkiego rozwoju. HP jest jedną z nielicznych firm, które dostosowują się do swoich pracowników stwarzając im elastyczny system pracy. System ten opiera się na nienormowanych godzinach pracy. Oznacza to, że każdy pracownik może rozpocząć swoją prace o godzinie, która mu najbardziej odpowiada. W HP istnieje możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin i co za tym idzie dostosowanie ich do swojego rytmu życia. Ponadto praca może być wykonywana w miejscu zamieszkania pracownika. Bardzo ważną cechą w społeczności HP jest mobilność, czyli pełna dowolność w wyborze czasu i miejsca pracy. Pracowników Hewlett-Packard obowiązuje kultura pracy oraz tak zwana polityka otwartych drzwi. Każdy pracownik ma dostęp do każdego miejsca w firmie. A każdy problem występujący w przedsiębiorstwie jest dokładnie omawiany i rozwiązywany w możliwie najskuteczniejszy sposób. Co roku pracownicy wypełniają specjalnie przygotowane ankiety, które mają pokazać stopień zaangażowania w prace oraz elementy, które trzeba koniecznie poprawić. Hewlett-Packard to przedsiębiorstwo działające na rynkach ponad 170 krajów i 6 kontynentów. Dlatego szczególnie cenioną cechą wśród pracowników jest różnorodność. Produkty HP dostarczane są do Europy, Afryki, Australii, Azji i obu Ameryk po przez kanały handlowe, w których pracują różni ludzie charakteryzujący się odmiennością, inną mentalnością, kulturą oraz środowiskiem. Każdy może coś wnieść do wspólnoty, jaką jest HP niezależnie od płci, wieku i pochodzenia. Firma kieruje się prostą zasadą: jeśli pracownik osiąga dobre wyniki jest odpowiednio nagradzany. W Hewlett-Packard mogą się odnaleźć osoby, które ukończyły różne kierunki studiów, nie koniecznie tylko te, które mają coś wspólnego z informatyką, techniką i elektroniką.

Praca w HP

6Firma HP działa na polskim rynku od osiemnastu lat. Można więc powiedzieć, że osiągnęła stopień pełnoletniości. HP Polska jest gigantem usług informatycznych oraz największym dostawcą usług IT w naszym kraju. Pozycję lidera w Polsce utrzymuje od 1997 roku. Polski oddział firmy wnosi niezwykle duży wkład w sukces międzynarodowej marki. Wybierając pracę w Hewlett-Packard — czy to w zespole inżynierów realizującym nowe pomysły, czy jako doradca klienta, osiągający doskonałe wyniki, trzeba pamiętać, że talent to tylko 10 procent sukcesu – reszta to ciężka praca. Potencjalni pracownicy mają możliwość dołączenia do społeczności osób o najróżniejszym pochodzeniu i światopoglądach. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest stworzyć wspólną kulturę innowacji oraz kulturę współpracy. Wraz z zaangażowaniem i doświadczeniem można osiągnąć każdą pozycję w wielkiej i globalnej strukturze firmy HP. Jest to przyczynek do tworzenia technologii, która zmienia sposób myślenia i działania człowieka, toteż znacząco wpływa na całe życie człowieka. Firma HP cały czas się rozwija i potrzebuje nowych ludzi. Najbardziej pożądani są specjaliści o profilu informatycznym i ekonomicznym. Poszukiwani ludzie winni spełniać poniższe kryteria. Muszą to być studenci lub absolwenci oraz wysokiej klasy specjaliści w następującym zakresie: Oracle, J2EE, , SAP R/3 i SAP BW, NET, Hurtownie Danych i Business Intelligence, CMMI Siebel, Hyperion, Cognos, Business Objects, UML, Informatica, PMP, ITIL. Cały czas otwarta jest rekrutacja na projektantów, programistów, administratorów baz danych, inżynierów do spraw serwisowych, specjalistów do spraw integracji, analityków systemowych i biznesowych, konsultantów biznesowych, konsultantów technicznych, architektów rozwiązań a także kierowników projektów. W HP swoje miejsce mogą znaleźć również najlepsi handlowcy, menedżerowie z branży IT oraz specjaliści do spraw marketingowych i finansów. Poza tym firma poszukuje osób, które oprócz dobrej znajomości języka angielskiego znają inny, drugi język europejski. Od kandydatów nie wymaga się wiedzy specjalistycznej, wiedzy dotyczącej księgowości ani znaczącego doświadczenia zawodowego czy branżowego. To właśnie firma HP dzięki wielu szkoleniom i kursom dostarcza wszelkich wiadomości niezbędnych do pracy w światowej organizacji. Poszukiwani też są analitycy finansowych a także specjaliści z zakresu: administracja personalna, księgowość, obsługa procesów zakupów i zamówień oraz finanse. Bardzo ważną wydaje się być informacja, iż rekrutacja odbywa się przez cały rok, dlatego rekruterzy na bieżąco sprawdzają CV oraz list motywacyjny, które muszą być napisane w języku angielskim.

Teoria kolorów

5Drukarka jest dość złożonym urządzeniem i jej kolory bywają bardzo zróżnicowane w zależności od zastosowanej technologii. Profesjonalni graficy i osoby, które zawodowo zajmują się drukiem, niekiedy bardzo odmiennie definiują barwy, których używają w swojej pracy. Podstawowe kolory, jakie stosowane są przez malarzy to czerwony, niebieski oraz żółty. Tymczasem na kolorowych, wydrukowanych obrazkach można spotkać całą paletę pozostałych barw. Żadna drukarka HP czy innej firmy, nie jest w stanie wyodrębnić tylu kolorów co ludzkie oko. Każde urządzenie posiada swój własny zakres kolorów. W urządzeniach firmy HP stosuje się przeważnie tylko dwa systemy odwzorowania kolorów. Pierwszym z nich jest modele RGB (red – czerwony, green – zielony, blue – niebieski), drugim zaś CMYK (cyan – niebieskozielony, magenta – purpurowy, yellow – żółty, black – czarny). Te dwie przestrzenie są od siebie bardzo różne. Model RGB cechuje się znacznie bardziej pojemną przestrzenią. W praktyce umożliwia to odwzorowanie większej liczby barw, niż w przypadku kategorii CMYK. Warto wiedzieć, iż różne urządzenia w tym samym trybie barw z reguły dają do dyspozycji inne przestrzenie kolorystyczne. Przykładem mogą tu być różne skanery i monitory, które inaczej obsługują przestrzenie kolorów w formacie RGB, niż w CMYK. Za sprawą różnic, jakie mają miejsce między przestrzeniami barw, wygląd plików przenoszonych na inne urządzenia może ulec częściowej zmianie. Zawsze jednak będzie on podobny do oryginału. Na unikniecie konkretnych zmian nie zawsze można wpłynąć. Różnice w kolorach mogą wynikać z różnych źródeł obrazu. Dzieje się tak dlatego, iż skanery i oprogramowanie tworzą zapis stosując inne przestrzenie barw. Nie bez znaczenia jest materiał i jego właściwości, który wykorzystuje się do drukowania oraz rozdzielczość i jakość urządzeń. Nowoczesne drukarki firmy HP posiadają ogromne możliwości w kojarzeniu i rozróżnianiu kolorów, jednak nigdy nie będą tak doskonałe, jak ludzki zmysł wzroku. Dla przeciętego użytkownika, nie ma zbyt dużego znaczenia jaka technologia została zastosowana w urządzeniu, najważniejsze, aby dobrze i szybko się drukowało. Mimo, że na rynku jest bardzo duża ilość sprzętów drukujących i to zarówno drukarek, jak i urządzeń wielofunkcyjnych, to trzeba wykazać się odrobiną wiedzy, aby zakupić coś dobrego. Nie sztuką jest kupić coś za przysłowiowych parę groszy, ważne, aby sprzęt był oszczędny w zużywaniu tuszu i pracował z odpowiednią szybkością. Z reguły najtańsze tego typu urządzenia są potem bardzo drogie w utrzymaniu. Mimo, że same w sobie nie są zbyt drogie, to jednak specjalny tusz bywa w bardzo wygórowanej cenie i czasami może znikać, jak parująca woda.